2.jpg (289 KB)

3.jpg (226 KB)

Akım Korumalı Priz Modelleri, Çeşitleri ve Fiyatları

Evlerde, ofislerde ya da elektriğin kullanıldığı herhangi bir alanda akımı ayarlamak oldukça önemlidir. Cihazlara giden elektriği kontrol etmek ve onlara zarar vermeyecek şekilde ayarlamak, elektronik cihazlarınızı daha uzun ömürlü kullanmanıza yardımcı olabilir. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre ürünleri karşılaştırabilir, evinizden çıkmadan dilediğiniz ürünü en uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Elektronik cihazlarının son döneme göre oldukça hızlı yükselişi sonucu aynı akım değişikliklerine karşı koruma sağlayacak prizlere de ihtiyaç artmıştır. İçerdiği mekanizma sayesinde akım korumalı priz normalde uzatma kabloları ve çoklu priz seçenekleri ile kıyaslandığında çok daha fazla özellik barındırabilir. “Akım korumalı priz nedir?” sorusunun en iyi cevabı, “elektrik kesintilerinde, ani voltaj değişimlerinde, cihazın sağlığını etkileyecek diğer durumlarda, yüksek akım sebebiyle elektronik cihazlarda oluşabilecek sorunların önüne geçmek ve cihazın tamire gerek olmayacak şekilde kullanmanız için üretilen priz” olur. Cihazlarınızı korumak için iyi bir priz tercih ederek hem elektrikten hem de bozulan ürünlerin tamiratı ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Akım korumalı prizlerin amaçlarına değinmek gerekirse, bu priz modellerinde birçok detay bulunur. Dış görünüşüyle normal prizlerden ve uzatmalı kablolardan hiçbir farkı olmayan akım korumalı prizlerin asıl fark yaratan noktası elektronik devreleri koruyan iç aksamlarıdır. Bünyelerinde bulunan özel sigorta özelliği sayesinde elektrik kesintilerinde ya da dış etkenlerle ortaya çıkan ani voltaj hareketlerinde; buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, televizyon ya da bilgisayar gibi cihazların korunmasına yardımcı olabilir. Yapıları sayesinde özellikle masaüstü bilgisayarlar, buzdolapları, monitörler ve televizyonlar oldukça büyük risk altındadır. En önemli özelliklerinden biri de ani akım değişikliklerinde bilgisayarların başına gelebilecek herhangi bir problemi en aza indirmesidir.

Bilgisayarlardaki ana kartın yanması sonucunda oldukça fazla maliyetli belki de bilgisayarınıza kaybetmenize sebep olabilecek problemler oluşabilir. Bu tür ciddi problemlerin önüne geçebilmek ve bu ani akım dalgalarını sabitleyebilmek için size yardımcı olabilir. Akım korumalı priz modelleri yüksek voltajların cihaza erişimini engellemesi sayesinde akım dalgalanmalarına karşı ve elektronik eşyalarınızı korumanıza yardımcı olabilir. Cihazdan yüksek bir akım geçmesi halinde sigorta yüksek düzeylere ulaşarak elektronik devreyi ve cihazınızı korumaya yarar. Bu prizlerin içinde bulunan ve devreyi korumaya yarayan sigortanın yanı sıra metal oksit varistör adı verilen özel bileşen ile verimliliğini en yüksek hale çıkarır. Bu elektronik parka aynı zamanda prizin dayanıklılığını da arttırır. 

Sıralama seçin
 • Akım Korumalı Priz Fiyatları

  Akım korumalı prizlerin birçok alanda işe yaraması hayatınızı kolaylaştırabilir. Elektronik cihazlardan her yerde ve her işte kullanılması sayesinde günlük hayatımızı kolaylaştıran ürünlerden biridir. Elektrik kesintilerinden dolayı yaşanan akım problemlerinin önüne geçmek için birtakım önlemleri alarak elektrik cihazı kullanım sürelerini arttırabilirsiniz. Yüksek akımla gelen kesintilerin esas etkisi elektronik cihazlar üzerinde gözlemlenebilir. Ani elektrik kesintileri elektrikli cihazlarda büyük oranlı ve geri dönülemez sorunlara yol açabilir. Özellikle sürekli prize takılı olan ve karışık bir yapıya sahip olan elektronik cihazlarda bu sorun oldukça fazla görülür. Bu tür sorunların önüne geçebilmek için üretilen akım priz modelleri cihazlarınızı korumak için tercih edebileceğiniz ürünlerden biridir.

  Akım korumalı priz fiyatları özelliklerine renklerine ve kaç girişli olduklarına göre değişiklik gösterebilir. Birçok parametre ile değerlendirilen fiyatlar arasında ihtiyacınızı karşılayacak ürünleri belirledikten sonra her birini kendi arasında kıyaslayabilirsiniz. Prizin üzerinde bulunan LED ışık cihazın jule kapasitesini gösterir. Cihazı yüksek değerli jule biriminde yüksek enerjili darbe gerilimlerine olan dayanıklılığı ölçmek için kullanılabilir. Bu kapasitenin tükenmesi prizin cihazlarda olabilecek en yüksek voltajlarda koruma özelliğinin bitmesi anlamına da gelmektedir. Genel amacı ise yüksek voltajı engellemek olan akım korumalı prizler, daha düşük voltajlar karşısında etkileri düşer. Bir yandan da elektronik dalgalanmaların ve voltaj yükselmelerini karşısından tam bir koruma sağlar. Piyasada hem yerel hem de yabancı birçok akım korumalı priz bulmak mümkündür. En çok tercih edilen ürünlerden biri olan tekli akım korumalı priz, az yer kaplaması hem de uygun fiyatı sayesinde birçok kişinin favorisi. Bu modeller arasında ihtiyacınıza yönelik olan bir ürün tercih edebilir ve cihazlarınızı bu şekilde korumak için önlem almaya başlayabilirsiniz. Farklı birçok ihtiyacı karşılamak için üretilen priz modelleri sayesinde dilediğiniz ürünü seçebilir ve bütçenize en uygun olanı satın alabilirsiniz. Sizin için en doğru modeli seçerken normal prizlerde de olduğu gibi ilk öncelikle kullanacağınız alandaki mesafeyi ölçmeniz gerekmektedir. Eğer uzun alırsanız kablolar toplanarak hem estetik bir görüntü oluşturmaz hem de gereksiz bir kablo görüntüsü oluşturur. Bunun yerine daha kısa seçerseniz de bu durumda etkili bir kullanım yaşayamaz ve bu sebeple istediğiniz performansı alamazsınız. Cihazınızı yakınınızda tutmak istediğinizde priz üzeri modelleri, birden çok cihazı kullanmak istediğinizde ise uzatma kablolu modelleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Birçok çeşitli ürünleri sayesinde tercih imkânı sunan akım korumalı priz modelleri herkesin ihtiyacına uygun bir şekilde üretilmiştir. Aynı zamanda prizin sahip olduğu enerji kapasitesi de seçiminiz açısından göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerden biridir. 

  Akım Korumalı Priz Özellikleri

  Kullandığınız elektronik cihazların ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu ve nasıl bir alanda muhafaza edilmesi gerektiğini öğrenerek en verimli olacak şekilde hem kurulumunu hem kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yüksek akıma ihtiyaç duyan bir cihazı düşük akım geçen bir yere takmanın sonucunda cihazlarınızda bozulmalar meydana gelebilir. Tam tersi durumda da cihazları hasar verebilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için yüksek akım korumalı priz tercih edebilirsiniz. Ayrıca ısıya karşı dayanıklı modeller de cihazlarınızı yıldırım düşmesi gibi dış etkenlere bağlı olan durumlardan koruyabilir. 

  Şehirde bulunan voltaj dalgalanmalarının önüne geçebilmek ve elektronik cihazlarınıza olabilecek en sağlıklı voltajı gönderebilmek için akım korumalı priz tercih edebilirsiniz. Genel kullanım amacıyla 100 ile 300 jule arası akım geçiren bir model tercih edebilirsiniz. Bazı modellerde akım korumanın yanı sıra uydu telefon ya da modem bağlantılarını doğrudan bağlayabileceğiniz özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler sayesinde televizyon ya da bilgisayar gibi cihazlarda bağlandıklarında onu kullanımlarının yanında ek olarak birbirinden farklı özelliklerde görebilirsiniz. Akım korumalı priz faydaları, gözle görülmeyecek voltaj dalgalanmalarını önüne geçebilir. Bulunduğunuz bölgede elektrik kesintisi olması korumalı prize ihtiyacınız olmadığı anlamına da gelmez. Şehir içlerinden gözle görülmeyen ve sizin fark edemeyeceğiniz cihazlarınızın çalışmasını gözle görülür şekilde etkilemeyen ama akım dalgalanmaları sebebiyle problem yaratabilecek olan durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür dalgalanmalar cihazlarınıza içten içe hasar verebilir. Bunun önüne geçebilmek için akım korumalı prizler tercih edebilir ve bu sorunları en azından indirebilirsiniz. Ekstra faydalar sayesinde yine cihazlarınızdan en yüksek verimi elde edebilirsiniz. Sizin için ve ihtiyaçlarınız için en uygun olan modelleri seçerek aralarında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı yorumlarını okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların tecrübelerinden yararlanabilir ve kendiniz için daha verimli bir ürün tercih edebilirsiniz. Akım korumalı priz fazla çeşitlilik oranı sayesinde her ihtiyaca göre ürünler bulabileceğiniz bir cihazdır. Birbirinden farklı özellikleri sayesinde ucuz ya da daha yüksek ücretli ürünler bulabilirsiniz. Bu sebeple ihtiyacınıza yönelik birisi seçerken akım korumalı priz yorumlarına kullanıcı geri bildirimlerini dikkate almalı ve en doğru tercih yapmak sizin için faydalı olabilir. Satın alan kullanıcıların deneyimlerini okuyarak ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra bu ihtiyacı yönelik en doğru modeli kolayca bulabilirsiniz. Ürün almadan avantajları ve dezavantajlarını da göz önünde bulundurarak kendiniz için en doğru kararı verebilirsiniz. 

  Şehirlerde kullanılan elektriklerde, çeşitli sebeplerle voltajlarda inişler ve çıkışlar yaşanabilir. Bu iniş ve çıkışların bir diğer adı da dalgalanmadır. Elektrik de çalışan aletlerin birçoğu sabit kalma ihtiyacı duyabilir. Elektrik akımındaki dalgalanmalar bu kaynaklardan beslenen kaynaklara kadar ulaşabilir. Doğal olarak fişlerin bağlı olduğu elektronik eşyalar da bu dalgalanmalardan etkilenebilir. Bu durumda elektronik aletlerin iç yapısında bozulmalar meydana gelir. Sıva altı akım korumalı priz ise hem görüntü kirliliğini yok ederek daha estetik bir görüntü yaratabilir hem de dış etkenlerin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırabilir. 

  Elektrikli ev aletlerinde günlük kullanımda sıklıkla ihtiyaç duyulan küçük aletlerden daha büyük çaplı aletlere kadar tüm ürünlerin voltajların iniş ve çıkışından etkilenmiyor olması oldukça önemlidir. Bu sebeple şehir elektriğinden gelen voltajda inişlerin ve çıkışlıların önüne geçilmesi gerekir. Akım korumalı prizler bu olumsuzlukların önüne geçebilir yağışlı ve çokça yıldırım düşen bölgelerde kullanacağınız elektrik sistemlerinde başka tehlikelerde ortaya çıkabilir. Bu bölgelerde elektrik tesisatlarının olduğu binalarda ya da çok daha yakın yerlere düşen yıldırımlarda elektronik cihazlarının kullanımına etkileyecek ve bozacak yüksek gerilimler olabilir. Özellikle topraklanmamış elektronik sistemlerde olan yapılarda yüksek gerilim sebebiyle inişler ve çıkışlar oldukça fazladır. Bu durumda hem insan hayatını hem de elektronik cihazların verimliliğini doğrudan etkileyebilecek sorunlar yaratabilir. Yüksek akım korumalı priz bu dalgalanmaları filtrelemek ve önlerine geçirebilmek için üretilmişlerdir. 

  Akım korumalı prizlerde çoğunlukla UPS kısaltması ile bilinen güç üniteleri ile karıştırılabilir. UPS’ler akım korumalı grup priz çeşitlerinden farklıdır. Bu cihazlarda ise normal priz boyutlarından çok daha büyük kutu şeklinde olan güç kaynaklarıdır. Yüksek akımlarda güç kaynaklarının içinde kutu şeklinde bir batarya vardır sürekli bir sabit akım vererek bağlantıda olan cihazları bu şekilde aktifliğini korur. Bu sayede cihazları korur UPS'ler aletlerin yüksek ve düşük voltajdan elektrik dalgalanmalarından gürültüden ya da şimşekten etkilenmesine engeller. UPS’ler voltaj dengeleyici priz olarak da bilinir. Akım korumalı prizlerin ise düşük voltaja karşı bataryası olmadığı için voltajı düştüğünde çalışma aksamına etki etmez. Yüksek akımı korumalı prizlerin birbirinden farklı çeşitlerini bulmak mümkündür. Akım korumalı siyah priz gibi değişik renklerde üretilen modeller en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Hem ev dekorasyonunuzu bozmamak hem de şık duran bir priz tercih etmek isterseniz ürünlere göz atabilirsiniz. Sayfada klasik, tekli ya da ikili akım korumalı priz çeşitlerini bulabilir ya da daha farklı seçeneklerde giriş sayısının arttığı modelleri inceleyebilirsiniz. 

  Akım Korumalı Priz Çeşitleri

  Akım korumalı prizler; çoklu priz seçeneklerini kullanacağınız elektrikli cihazlara göre değişiklik gösterebilir. 3’lü akım korumalı priz içerisinde üç ayrı elektrikli cihazın aynı enerji kaynağına bağlayabilirsiniz. Daha fazla çok verici nitelikli aletler sayesinde beşli ve altılı akım korumalı priz çeşitlerinden seçebilirsiniz. Bu ürünlerde seçim yaparken en önemli ihtiyaçlardan biri çok girişli olma fonksiyonlardır. Çok verici fonksiyonlar priz üzerindeki giriş sayısı anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra bu ürünleri incelediğinizde başka avantajları olan kum korumalı priz çeşitleri de bulabilirsiniz. Klasik akım korumalı prizlerin yanından USB portuna sahip olan modeller bulunabilir. Akım korumalı USB prizler sayesinde akıllı telefonlar ya da tablet gibi cihazlarım bir bağlantı aracı sayesinde şarj edebilirsiniz. USB ile şarj ettiğiniz cihazların bu girişlere takarak fiş girişlerine başka elektronik cihazların bulunmasını sağlayabilirsiniz.

  Akım korumalı prizlerin bazılarında USB giriş özelliği bulunmayabilir. Akım korumalı priz tercih ederken USB girişinin olduğuna dikkat etmek oldukça büyük önem taşır. Bu sayede cihazın her bir olanını en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Bu sebeple satın aldığınız ürünlerde akım koruması özelliğini tüm girişleri için olup olmadığını kontrol ederek ürünü seçebilirsiniz akım korumalı prizlerde sekizli gibi çoklu seçenekte akım korumalı prizlerde USB portunun olduğundan emin olduktan sonra satın alabilirsiniz. Normal prizlerde olduğu gibi akım korumalı prizlerde de dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri olan uzunluk, üründen en iyi verimi almanız için yardımcı olur. 2 ya da 3 metre akım korumalı priz seçenekleri ortalama bir oda için yeterli gelebilir. Fakat yine de siparişinizi oluşturmadan önce kullanmak isteyeceğiniz yerin ölçüsünü alıp yaklaşık bir değerde siparişinizi oluşturmanız önemlidir. Akım korumalı prizlerde genellikle sigorta ve yan bileşenler bulunur. Bu sebeple normal prizlere göre daha yüksek bir fiyat aralığı sunarlar.

  Prizlerin malzemeleri yüksek kalitede ürünler kullanılarak üretilir. Akım korumalı priz fiyatlarını inceleyerek bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Akım korumalı prizlerde özelliklerine ve çeşidine göre fiyatlarında değişiklik olabilir. Bu artış ve düşüşler birçok farklı parametre üstünden değerlendirilir. Kendi ihtiyaçlarınıza göre prizinizi seçtikten sonra ekstra fonksiyonlarına bakarak en mantıklı gelen ürünün siparişini verebilirsiniz. Akıllı korumalı prizlerdeki fonksiyonlar, bu segmentteki ürünler arasında rekabete yol açabilir. Elektrikli cihazların işlevleri arasında çalışma zamanı ayarlamaları ile akıllı prizlere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Fakat bu özelliğe sahip olan elektronik cihazlarınız yoksa eğer akıllı priz seçenekleri ile bunun yerini doldurabilirsiniz.

  Evlerdeki elektronik cihazların sayısı arttıkça değişen elektrik akımına karşı önlem almak da neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Akım korumalı prizler ya da akım düzenleyiciler ile evinizdeki teknolojik sistemleri akım değişimlerine karşı koruyabilirsiniz. Şehrin elektriğinde kimi zaman yaşanan dalgalanmalar ile teknolojik ürünlerin tamamının kısa devre yapması gibi arızalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple prizlerde akım korumalı modellerin tercih edilmesi büyük önem taşır. Gündelik hayatınızda kullandığınız teknolojik ürünlerin sayısı arttıkça üçlü priz ya da uzatma kablosu gibi ürünlere talep de artar. Akım korumalı prizlerde, açma ve kapatma anahtarının olduğu modellerde, bu sistemin hızlıca yıpranmaması önemlidir. Bu sebeple tekrar kullanımına özen göstermek gerekir.

  Prizlerde çocuk koruması her zaman tercih edilen özelliklerden biridir. Bu aynı zamanda priz sisteminin içine toz ya da besin maddesinin kaçmasını da önlenmesine yardımcı olur. Prizlerde otomatik cihaz tanıma sistemlerinin bulunması, ürünlerin fiyatlarını etkileyen bir diğer unsurdur. Bu sistemlerde priz, bağlı cihazı tanımlayarak ihtiyacınıza göre akım kontrolü sağlamanıza yardımcı olur. Gövde yapısı kolay şekilde monte edilebilir. Profili ince ve yanmaz malzemelerden üretilen ürünlerde tüm özelliklerin olup olmadığı ve çalışıp çalışmadığının kontrolü büyük önem taşır. Bu özelliklerin kontrol edilip ürünün sağlıklı bir şekilde alınması oldukça önemlidir. İhtiyacınıza uygun priz modellerini inceleyebilir ve sizin için en uygun olan ürünü satın alabilirsiniz. Elektronik eşyalarınızı şehrin voltaj dalgalarından korumak ve daha uzun ömürlü kullanabilmek için akım korumalı priz tercih edebilirsiniz. Çeşitli özellikleri ve birbirinden farklı modelleri sayesinde evinizde görüntü kirliliği yaratmayacak bir ürün tercih edebilirsiniz.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.