Balast Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Elektrik sistemlerinin tasarımı ve güvenli kullanımı için çeşitli şalt malzemeleri ve güç kaynakları türünde aparatlar kullanılmaktadır. Aydınlatma modellerinde kullanılan gazlı lamba çeşitlerinde, elektrik gücünün verilmesi ve kısıtlama düzenlemelerinin bir sistem tarafından kontrollü olarak yapılması gerekiyor.

Bunun için balast cihazlarına ihtiyacınız vardır. Floresan ve gaz deşarjlı çalışan aydınlatma sistemlerinde akım ve gerilimin uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Ürün kategori seçenekleri arasında, güç kaynakları bölümü altında ihtiyacınız olan cihaz ve türlerini bulabilir, özelliklerine, markasına göre seçim yapabilirsiniz.

Elektrik sistemlerinde kullanılan her cihaz, sistemin daha verimli çalışmasını ve aydınlatma sistem ürünlerinin yüksek ve ani akım nedeniyle bozulmasını önler. Floresan aydınlatma lambalarının daha uzun süre ve verimli kullanılabilmesi için farklı markalara ait balastlar kullanılır.

Kullanım amaçlarına ve kullanıldıkları elektrik sisteminin yapısına göre türleri ve özellikleri değişmektedir. Elektrik enerjisinin güç kaynağından çalışacak olan cihaza kadar iletilmesinde çeşitli cihazlar aracı ve düzenleyici olarak kullanılır. Balastlarda bu düzenleyici cihazlardan birisidir.

Sıralama seçin
 • Balast Nedir? 

  Elektrik sistemlerinde kullanılan cihaz ve ekipmanlarının çoğu yabancı isimlere sahiptir. Balast nedir açıklamasında Türkçe kelime anlamı, düzenli ve tutarlı olmak olarak açıklanır. Elektrik sistemlerindeki tanımı ise şöyledir. HID ve floresan gibi gaz deşarjlı aydınlatma ünitelerinin çalışması için gerekli olan elektrik akımını ve uygun gerilimi sağlayan cihazlardır.

  Gaz deşarjlı lambalara güç kaynağından direkt olarak iletilen akımın sınırlandırılmasını sağlar. Akım sınırlaması uygulanmadığında, floresan lamba yüksek akım çekecek ve kısa sürede bozulacaktır. Balastlar, akımı düzenleyerek, lambaların bozulmamasını ve daha uzun süre kullanılmasını sağlıyor.

  Floresan ve HID aydınlatma sistemleri üretimlerinde ve montaj işlemlerinde her zaman balastların bağlanabilmesi için uygun alanlar oluşturulur. Elektrik sistemlerinde kullanılacak olan floresan türü aydınlatma cihazları kapasiteleri ve çeşitlerine göre akımı düzenleyecek balastlarında özellikleri farklı olabiliyor.

  Güç kaynağından, aydınlatma lambasına ne kadar akım gideceğini ve gitmesi gerektiğini kontrol eden ve düzenleyen, sistem güvenliğini oluşturan mekanizmalardır. Gelen akımı düzenlerler, floresan türü lambaların ilk çalışmasını sağlayacak gerilimin oluşmasını da sağlar.

  Gaz deşarjlı lambaların ilk çalışma ve çalıştıktan sonra kullanılırken ihtiyaç duyduğu gerilim oranları farklıdır. İlk çalıştığında yüksek gerileme ihtiyaç duyar ve daha sonra bu gerilimin belirli orana düşmesi balastlar tarafından sağlanarak, ihtiyaç duyulan aydınlatmanın güvenli verilmesini sağlar.

  Balast Ne İşe Yarar?

  Elektrik sistemlerinde çok farklı kontrol mekanizmaları kullanılmaktadır. Her mekanizma, ana şebeke ya da güç kaynağından gelen akımın son kullanım noktasına kadar düzenlenmesini ve güvenli hale gelmesini sağlayacak çeşitli görevleri vardır. Elektrikte balastların ne işe yaradığı, floresan türü gazlı lambalar kullanılmak istenildiğinde öğrenilebilir.

  Balastların ne işe yaradığı konusunda açıklama yaparken ne olduğunun bilinmesi önemlidir. Balastlarda, frekans kontrol sistemi bulunmakta ve floresan lambaların çalışabilmesi için ilk anda ihtiyaç duyulan yüksek gerilimin ve devamında gerilimin istenilen seviyeye indirilerek düzenlenmesini sağlıyor.

  Lambaların içerisindeki gazların ilk anda tetiklenmesini sağlayacak yüksek gerilimin verilmesini ve hemen deşarj olarak güvenli kullanıma devam edilmesini balastlar düzenlemektedir. Balastlar, gaz deşarjlı lambalarda, gerilimin dengede tutulmasını ve ışık kaynağının sabitlenmesini sağlar. Akım sınırlaması uygulanmadığında ve dengelenmediğinde floresan lambada aşırı ısınma meydana gelir ve bu arızalanmasına neden olur.

  Balast Ve Özellikleri

  Elektrik ürünleri ile ilgili tüm ihtiyaç duyulan cihaz ve ekipmanlar, tüm marka ve çeşitleri ile kategori başlıkları altında sunulur. Balastların tümünü güç kaynağı ürün seçenekleri arasında bulabilir, her markanın her modelinin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

  Elektrik tesisatlarında kullanılacak ve ihtiyaç duyulan tüm mekanizmaların görevinin neler olduğu iyi bilinmelidir. Balastların, akım ve gerilim dengeleme görevi bilinmeden neden kullanılması gerektiği ve önemi bilinmez.

  Gaz deşarjlı lambaların çalışabilmesi için ilk anda ve daha sonra ışığın sağlanabilmesi için farklı gerilimlere ihtiyaç duyulur. Balastlar bu dengelemeyi yaparak, ışık kaynağından verimli faydalanılmasını ve cihazların bozulmadan çalışmasını sağlar. Kullanılacak yerlere göre balastlar iki gruba ayrılmıştır.

  • Manyetik balastlar,
  • Elektronik balastlar,

  Manyetik balastlar ile elektronik balastların yapıları birbirinden farklıdır. Manyetik olanlar içerisinde bakır sargılar bulunmakta ve bakır tellerin uzunluğu ve kalınlığı ne kadar akım çıkışı sağlanacağını belirliyor. Manyetik balastlar ağır ve büyük yapıya sahiptir. Elektronik balastlar ise daha küçük ve hafiftir. Elektronik balastlarda akım çıkış kontrolleri elektronik devre sistemi ile yönetiliyor. Manyetik balastlarda frekans değiştirme yoktur ve bu gerilim düzenlenirken ışıkta titremelere neden olabiliyor. Elektronik balastlarda titreme oluşmaz ve elektrik enerjisinin daha verimli kullanılmasını sağlar.

  Balast Kullanım Alanları Nelerdir?

  Balastlar her zaman düzenleyici ve tutarlı sistem sağlayıcılar olarak kullanılır. Balastların kullanım alanları, elektrik aydınlatmalarında kullanılan, gaz deşarjlı lambaların verimli ve uzun ömürlü olarak çalışmasını sağlayan en önemli ekipmanlardan birisidir.

  Floresan türü lambaların kullanıldığı elektrik sistemleri kullanım alanıdır. Elektrik sistemlerinde farklı amaçlarla kullanılan cihazların her birisi çalışabilmek için farklı akım ve gerilime ihtiyaç duyar. Ana şebekeden gelen elektrik akımı en yüksek seviyede gelir ve çeşitli ekipmanlar tarafından düşürülerek ve dengelenerek kullanılabilir, cihazları çalıştırabilir duruma getirilir.

  Manyetik ya da elektronik balastlarda, floresan türü gaz deşarjlı lambaların ışık kaynağı sağlayabilmesi için ihtiyaç duydukları akım ve gerilimin düşürülmesini, dengelenmesini sağlıyor. Elektrik tesisatı yapısı ve kullanılacak aydınlatma gereçleri özelliklerine göre farklı türlerde üretilir. Ürün kategori bölümünden seçim yaparken, akım çıkış özelliklerine dikkat edilir.

  Balast Markaları Nelerdir?

  Elektrik sistem ürünlerinin üretimini yapan çok sayıda firma vardır. Bina elektrik tesisatları ve kullanılan ekipmanlarda, kaliteli markaların seçimi, elektrik sisteminin güvenli kullanımı açısından önemlidir. Floresan ve gaz deşarjlı lambaların yakılabilmesi için balastlara ihtiyaç duyulur.

  Balastlar lambayı çalıştıracak gerilimin verilmesi ve çalışmaya devam edebilmesi için akım kısıtlaması görevlerini yaparlar. Bu işlem için uygun özelliklere sahip cihazların tercih edilmesi gerekir. Her kullanıcı, sitede, güç kaynakları kategori başlığı altında balast alt başlığını seçerek satın alabileceği ve güvenle kullanabileceği markaları ve ürün çeşitlerini görebilir. Güvenilir ve kaliteli balastlar için şu markaların ürünleri yer alıyor.

  Ürün kategori bölümünde markaların tamamı gösteriliyor ve marka seçimi yaparak da tüm ürün çeşitleri görüntülenebiliyor. Her marka farklı yapı ve özelliklere sahip ürün sunumları yaparak, elektrikte ihtiyaç duyulan ürünlerin satın alınmasını sağlıyor.

  Site balastlarla ilgili ürün çeşitlerinin hangi markaya ait kaç tür olduğu sayısal verilerle gösteriliyor. Floresan lambaların yapılarına ve ihtiyaç duyulan akım oranına göre balastlarda farklı model ve özelliklere sahiptir.

  Balast Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Elektrik enerjisi kullanıldığı her yerde kontrol edilebilmeli ve güvenli hale getirilebilmelidir. Uygun ve kaliteli ürün kullanılmadığında, sisteme bağlı cihazlarda kısa sürede çeşitli arızalara meydana gelebilecek ve büyük sorunlara neden olabilecektir. Floresan lambaların istenilen ışık kaynağını verebilmesi ve güvenli bir şekilde uzun ömürlü olarak kullanılabilmesi için balastlara ihtiyaç vardır. Balastların seçiminde nelere dikkat edilmeli ve seçim nasıl yapılmalıdır.

  • Bilinen markaların ürünlerini seçmek
  • Frekans değerlerini kontrol etmek,
  • Enerji tasarruf sınıfını kontrol etmek,
  • Floresan lamba yapısına uygun olmasını sağlamak,
  • Güvenilir sitelerden ya da firmalardan satın almak,
  • Ürün testlerinin yapılmış olması,

  Bu hususlar satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardır. Doğru ve kaliteli ürünlerin seçimi, elektrik sistemleri ve floresan lamba çeşitlerinin kullanım yerlerinde daha verimli ve uzun vadeli olarak kullanılmasını sağlayacaktır. Ürün seçimlerinde her zaman kalitesi bilinen markaların ürünleri tercih edilmelidir.

  Balast Fiyatları

  Ev ya da iş yerlerinde aydınlatma sistemi olarak floresan lamba kullanıldığında tüm sistem ekipmanlarının eksiksiz olması gerekiyor. Mutlaka olması gereken ekipmanlardan birisi balastlardır. Balastlar, floresanlarda ateşlemeyi sağlayacak olan yüksek oranlı gerilimi vermek ve devamında akım kısıtlaması uygulayarak, ışığın verimli olarak verilmesini sağlar.

  Balastlar kullanılmadığında, yüksek gerilimler, floresan lambalarda patlamalara ve bozulmaya hatta elektrik kablolarında sorunlara neden olur. İhtiyaca uygun balastları bulmak ve uygun fiyata almak için sitenin kategori sayfasını ziyaret etmeniz ve tüm ürünleri markalarına, özelliklerine ve fiyatlarına göre sıralamanız gerekiyor. Fiyat seçenekleri markaya ve ürünlerin özelliklerine göre değiştiğini, ürün çeşitleri için %50’lere varan indirimler olduğunu görebilirsiniz.

  Önemli olan floresan lambalara uygun özelliklere sahip ürün seçimi yapmaktır. Balastların akım çıkış ve dengeleme değerlerine göre özellikleri değişiyor. Her özellik ürün fiyatlarında da değişikliklere neden oluyor. Stoklarda bulunan ürünlerden kaç adet ihtiyaç varsa hemen sipariş verilerek indirimli fiyatlarla satın alınabiliyor. Piyasada bilinmeyen markaların ürünlerini daha ucuza almak çoğu zaman floresanlarınızın kısa sürede patlamasına ve sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.