Hız Kontrol Cihazları Ürün Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Endüstri gibi oldukça önemli bir niteliğe sahip üretim ve çalışma alanlarında çeşitli türden motor sistemleri etkin olarak kullanılabiliyor. Bu motorlar sayesinde yeni ürünler insanlar için üretiliyor ve tasarlanabiliyor.

Ancak bu yöndeki işlemler yapılırken her zaman ilgili motorlardan tam bir verimlilik ve performansın da en iyi şartlarda alınması gerekiyor. Hız kontrol cihazları endüstri alanlarında kullanılan çeşitli türlerdeki motorların hızlarını ölçmede ve kontrol etmede bir işlevsellik gösteriyorlar.

Onların bu fonksiyonları sayesinde motorların performans durumlarına yönelik çok daha iyi analizlerin yapılabilmesi olanağı elde ediliyor.

Sıralama seçin
 • Hız Kontrol Cihazı Ne İşe Yarar?

  Hız kontrol cihazı ürünleri, genel olarak bazı endüstri çalışma ve faaliyet alanlarında yer verilen standart tasarım indüksiyon motorlarının ne seviyede hızda çalıştığını denetlemede kullanılıyorlar. Motorun hız konusundaki performansının artırılması ve onun doğru bir dengede çalışması konusunda hız kontrol cihazları çok iyi şekilde bir destek oluyorlar.

  Hız kontrol cihazı ürünleri, motor üzerinde çok başarılı bir şekilde daima etkin bir kontrol sağlayabiliyor. Ancak bunun yanı sıra onun bu süreçte üstlendiği farklı türden birtakım görevler de bulunuyor. İşlevsellik kapasitesi her açıdan çok iyi olan bu cihazlar gerektiği noktalarda fan kontrolü, ısı kontrolü, basınç ve pompa kontrolü gibi işlemleri de en iyi kalitede yerine getirebiliyor.

  Hız Kontrol Cihazları Çeşitleri

  Monofaze motor hız kontrol cihazı: Yaygın olarak kullanılan ve verimliliği iyi olan kaliteli hız kontrol cihazı çeşitlerinden biri de, monofaze motor hız kontrol cihazı ürünleridir. Bu cihazlar da 240 volta kadar nominal çalışma voltajı ve nominal akım olarak ise 200 V kadar bir güçte performans sahip olabiliyorlar.

  Trifaze motor hız kontrol cihazı: Kaliteli tasarım trifaze motor hız kontrol cihazı ürünleri, nominal akım kapasitesi açısından 380 V gücünde bir verim yapısına sahip olabiliyor. Değişken hızlı sürücülerle işlevsel olabilen bu cihazlar da çeşitli motorların hızlarının ölçümlenmesi işleminde gerekli verimi iyi şekilde ortaya koyabiliyorlar. Genel nominal voltaj fonksiyonları açısından bu cihazların yaklaşık olarak 380 ila 500 volta kadar gücünü artırabildiği görülüyor.

  Compact motor hız kontrol cihazı: Hız kontrol cihazları çeşitlerinden compact motor hız kontrol cihazı ürünleri, değişken hızlı sürücüleri bünyesinde barındırabilen kaliteli motor hız kontrol cihazlarından biridir. Bu cihazlar 200 ila 240 voltluk bir voltaj kapasitesine sahip olabiliyorlar. Nominal çalışma akımları yönünden 200 V derecesine kadar performans gösterebilirler.

  Hız Kontrol Cihazları Modelleri

  Hız kontrol cihazları arasında modelleri bakımından oldukça geniş bir çeşitlilik mevcut bulunuyor. Farklı türden markalar tarafından tasarlanan bu cihazlar donanımsal özellikleri itibariyle kendilerine özgü bir şekilde çalışabiliyorlar.

  Schneider Electric Hız Kontrol Cihazları

  • Schneider Electric 0,75 KW 200/240V AC monofaze motor hız kontrol cihazı,
  • Schneider Electric 0,75 KW 400VAC trifaze motor hız kontrol cihazı,
  • Schneider Electric 4 KW 380-500 V AC trifaze compact motor hız kontrol cihazı,
  • Schneider Electric 1,1 KW 200-240V AC compact tip monofaze motor kontrol cihazı,
  • Schneider Electric 0,55 KW 200-240V AC monofaze compact tür motor hız kontrol cihazı,
  • Schneider Electric 55KW 75HP 400VAC hız kontrol cihazı Altivar,
  • Schneider Electric hız kontrol cihazı Altivar Process 75KW 400VAC

  Çeşitli endüstri alanlarında tam bir verimlilik kapasitesiyle kullanılabilecek kaliteli bazı hız kontrol cihazları arasında bu türden birtakım modeller yer alıyor. Elektrix online satış sitemizden bu ürünleri kolaylıkla temin edebilirsiniz.

  Hız Kontrol Cihazı Markaları

  Hız kontrol cihazları ihtiyaçlara uygun olarak farklı marka çeşitliliği ile rahatlıkla temin edilebilirler. Kaliteli markalar tarafından tasarımı ve üretimi yapılan cihazların satın alınması her zaman uzun vadeli kullanımlar açısından en iyi yönde olumlu geri dönüşlerin alınmasını imkân tanır.

  Schneider markalı hız kontrol cihazlar çok üst düzey bir performansla çalışabildiklerinden ötürü insanların genellikle ilk tercihi olabiliyor.

  Hız Kontrol Cihazı Çalışma Prensibi

  Bir redresör gibi çalışan AC sürücüler, cihaz içerisine ulaşan AC özelindeki akımı, birtakım diyotlardan faydalanarak DC türündeki akım yapısına çevirirler. DC akım, uygun şekilde bir çevrime uğradıktan sonra düz yapıda olan bir AC gerilimin hedeflendiği gibi ortaya çıkarılmasına bir olanak sağlar. Bu işlemler çerçevesinde tekrardan ortaya AC gerilim, motorun arzu edildiği gibi bir şekilde dönmesine fırsat verir.

  Hız Kontrol Cihazı Nasıl Kullanılır?

  Hız kontrol cihazları temin edildikten sonra hat gerilimine ne kadar uyumlu öncelikle buna bakılır. Daha sonra ideal olarak görülen dikey şekilde ilgili alana monte edilir. Sigorta değerleri ve devre kesici değerler de yine bu aşamada bir kontrolden geçirilir.

  Cihazın motora bağlanması işlemi bittikten sonra hat beslemesi bölümüne de bir bağlantı yapılır. Motor parametreleri ayarlanır, kontrol seçimleri yapılır ve son olarak ise motor çalıştırılır.

  Hız Kontrol Cihazı Nasıl Bağlanır?

  Bu cihazlarının her açıdan verimliliğini en iyi şekilde ortaya çıkarabilmeleri için onların bağlantı işlemlerinin tam doğru olarak yapılması gereklidir. Bağlantı sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, motorlar yıldız bağlı bir şekildeyse onların yerinden sökülmeleridir.

  Bunun yerine sisteme daha iyi bir fonksiyonellik kazandıracak şekilde üçgen köprü bağlar oluşturulur. Bu tür bağlar özellikle herhangi bir şekilde beklenmedik bir arıza ve hasarın ortaya çıkması noktasında motor ve cihazların güvenliklerini daima iyi şartlar temin ederler.

  Hız Kontrol Cihazı Fiyatları

  Hız kontrol cihazları, teknik açıdan donanımında yer alan birçok farklı etkene bağlı olarak fiyatları yönünden bir değişkenlik gösterebiliyor. İlgili cihazda mevcut olan sürücünün yapısı, çalışma voltajı ve çalışma akımı bu noktada o ürünlerin hangi fiyat seviyelerine sahip olacağını belirliyor.

  Yaklaşık olarak bu cihazlar 100’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. İndirimli fiyatlarla birçok kaliteli markaya ait ürünü alma şansları da elde edilebiliyor.

  Hız Kontrol Sistemleri Nelerdir?

  Hız kontrol sistemleri tasarımsal yapıları itibariyle farklı türden seçeneklerle ele alınırlar. Bu sistemler arasında öne çıkanlardan biri, Monofaze motor hız kontrol sistemleridir. Bunun yanı sıra trifaze motor hız kontrol ve compact motor hız kontrol sistemleri de bu seçenekler arasında yer alır.

  Hız Kontrol Kartı Nedir?

  Hız kontrol kartı üniteleri, motorlarda ortaya çıkabilecek çeşitli hasar veya birtakım sorunların önceden önüne geçilmesine olanak sağlayan bir yapıya sahiptirler. Motor hız kontrol kartı üniteleri içerisinde kısa devre koruma sistemi, aşırı yüksek voltaj veya düşük voltaj koruma sistemi gibi bazı önemli bileşenler bulunuyor.

  Ac Motor Hız Kontrol Cihazı Nedir?

  Ac motor hız kontrol cihazları, asenkron nitelikte bir yapıya sahip olan motorlarda birtakım gerilim ve frekans ayarları değişimi işlemi yerine getirerek hız kontrolünü sağlarlar. Bu cihazların haberleşme ve ayrıca üst düzey koruma sağlama gibi birtakım dinamikleri vardır.

  Hız Kontrol Cihazları Nerede Kullanılır? 

  Hız kontrol cihazları en fazla şekilde endüstri çalışma ortamlarında yer alan birtakım motorlar üzerinde kullanılırlar. Yükün ve motorun hızlanması işleminde ne kadar süre sarf edildiğinin yakından takip edebilmesi için bu cihazların kullanımına ihtiyaç olur.

  Özel mekanizma sistemleri içerisinde yer alan bazı salınımların çeşitli hataları ve arızaları ortaya çıkarmaması adına da yine hız kontrol cihazları kullanımından destekler alınır.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.