2.jpg (289 KB)

3.jpg (226 KB)

Sigorta Kutusu Ürün Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Binalarda elektrik kaynaklı çok sayıda sorun yaşanır. Bu sorunlar mal ve can kayıplarına veya zararlara neden olabilir. Bu nedenle elektrik enerjisini sağlayan elemanların güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Sigorta kutuları insanların elektrik enerjisini muhafaza edebilmelerine yardımcı olur.

Bu nedenle elektrix sigorta kutularının satışını gerçekleştirir. Bunun için hazırlamış olduğumuz sigorta kutusu sayfasında ihtiyaç duyabileceğiniz farklı model ve markalardaki sigorta kutularını bulabilirsiniz.

Sıralama seçin
 • Sigorta Kutusu Nedir?

  Elektrik tesisat ürünleri arasında yer alan sigorta kutusu binalardaki elektriğin kullanılması veya durdurulması için gerekli kontrollerin yapılabildiği bir kutudur. Sigorta kutusunun olmazsa olmazı olan ürün sigortadır.

  Bunun dışında kutu tüm binaya elektriğin dağıtılmasını sağlayan kablo ve kontrol elemanlarının tamamını içerisinde barındırır. Sahip olduğu ürünlerin dış etkenlere karşı korunmasını sağlayacak özelliklerde üretilir ve elektrik akımının güvenli bir şekilde elemanlar tarafından kullanılmasını kolaylaştırır.

  Sigorta Kutusu Ne İşe Yarar?

  Sigorta kutularının en önemli görevi ana elektrik hattından binalara ulaşan elektrik akımının kontrol edilmesini sağlamaktır. Bu sayede kısa devrenin gerçekleşmesi veya arızanın bulunması durumunda koruma sağlar. Bunu da kutu içerisinde yer alan sigortanın ihtiyaç anında atması sayesinde gerçekleştirir.

  Sigortanın atması sayesinde ortaya çıkabilecek yangın olaylarının önüne geçilmiş olur. Bunun dışında sigorta kutuları alev almaz özellikte tercih edildiğinde ise binalarda veya kullanım alanlarında ortaya çıkan yangınlarda sigorta kutusunun etkilenmesi önlenmiş olur. Böylelikle elektrik hattı zarar görmeksizin yangın sonrasında kullanılmaya devam eder.

  Sigorta Kutusu Ve Özellikleri

  İş yerlerinde ve evlerde elektrik akımının kullanılması, korunması ve durdurulmasını sağlayan tüm elemanları içerisinde barındıran ürünler sigorta kutularıdır.

  Sigorta kutuları montaj edilmesine bağlı olarak sıva üstü ve sıva altı sigorta kutuları olmak üzere iki çeşide ayrılırlar;

  • Sıva üstü sigorta kutuları
  • Sıva altı sigorta kutuları

  Sıva Üstü Sigorta Kutuları

  Sıva üstü sigorta kutuları inşaat ve sıva işleminin bitiminin ardından montajı yapılan kutulardır. Bu sigorta kutularında yer alan tesisat dışarıdan bakıldığında görülebilir.

  Sıva Altı Sigorta Kutuları

  Bu sigorta kutuları inşaat esnasında duvara monte edilen sigorta kutularıdır. Duvara elektrik panosuna uygun boyutlarda bir oyuk açılarak yerleştirilirler. Kutunun yerleştirilmesi sonrasında kutu içerisinde bulunan elemanlar yerleştirilir. Bu işlemin ardından kutunun kapakları kapatılır. Bu kutulara dışarıdan bakan bir kişi sigorta kutusuna dair tesisatı dışarıdan göremez.

  Her iki sigorta kutusunun montajında dübel ve vidalar kullanılır. Kutunun sabit olduğundan emin olunduktan sonra da kullanılmaya başlanır. Sigorta kutuları montajına göre çeşitlere ayrılmasının yanı sıra sahip oldukları kapaklara göre de çeşit olarak anılırlar. Kapağına göre sigorta kutuları şeffaf, opak, plastik, minimalist ve metal sigorta kutuları olmak üzere çeşitlere ayrılırlar.

  Sıva üstü veya sıva altı fark etmeksizin sigorta kutularında pek çok elektrik tesisat ürünü bulunur. Bu ürünler kutunun içerisinde tozdan veya darbeden zarar görmeyecek şekilde saklanır. Sigorta kutularının içinde yer alan ürünlerden en önemlileri şunlardır; elektrik sigortası, kontaktör, dağıtıcı ünite, bara, parafudr, kaçak akım rölesi ve darbe akım anahtarıdır.

  Sigorta Kutusu Kullanım Alanları Nelerdir?

  Elektrik malzemelerinden birisi olan sigorta kutuları kullanım alanı geniş olan ürünler arasında bulunur.

  Sigorta kutularının yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bazıları şunlardır;

  • Evler
  • Ofisler
  • Hastaneler
  • Okullar
  • İnşaat sektörü
  • Elektrik santralleri
  • Alışveriş merkezleri

  Bunlar yanı sıra sigorta kutuları elektrik akımının kullanıldığı her alanda güvenliğin sağlanması ve elektrik elemanlarının muhafaza edilmesini sağlamak amacıyla kullanılırlar. Bu kutuların kullanılabilmesi içinse binalara veya kullanım alanlarında ana elektrik hattının bağlanmış olması gerekir. Binanız ana elektrik hattına sahipse sigorta kutusuna ihtiyaç duyuyorsanız elektrix.com online elektrik ürünleri sitesi üzerinde yer alan ürünlerini inceleyerek uygun modeli belirleyebilirsiniz.

  Sigorta Kutusu Markaları Nelerdir?

  Elektrix insanların sigorta kutusuna olan  ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak adına sayfasında en kaliteli markaların ürünlerini bulundurur. Bu sayede insanların elektrik kullanmalarını sağlayacak elemanları güvenli bir şekilde konumlandırmasını sağlar.

  Güvenliğe ve kaliteye önem veren firma aracılığıyla satın alınabilecek sigorta kutularının markaları Schneider Electric ve Viko markalarıdır. Firmanın web sayfasını inceleyenler sıva üstü ve sıva altı sigorta kutularını tercih edebilirler. Ayrıca seçimlerini 36’lı, 24’lü, 18’li, 16’li, 12’li, 8’li, 6’lı, 1-2’li ve 3-4’lü sigorta kutularını seçebilirler.

  Sigorta Kutusu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Sigorta kutuları elektrik akımının bulunduğu her alanda kullanılabilen bir üründür. Elektrik akımının güvenli bir şekilde binaya ulaşmasını ve kullanılmasını sağlayan bu kutuları seçerken kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekir. Bu dikkatleri sayesinde binalara uygun olan sigorta kutusunu tercih ederek uzun süreli olarak kullanabilirler.

  Sigorta kutularını seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar vardır;

  • Sigorta kutusunun kullanılacağı yere göre seçilmesi gerekir. Çünkü ev veya ofislerde aynı kutunun kullanılması mümkün değildir.
  • Sigorta kutusunun sıva üstü mü sıva altı mı montaj yapılacağına karar verilmelidir.
  • Sigorta kutusunun ev ya da ofiste kullanılmasına bağlı olarak uygun ölçüde olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kutuların seçiminde takılacağı konumda önemlidir. Yüksek bir alanda konumlanması gereken sigorta kutularının buna uygun olarak belirlenmesi gerekir.
  • Sigorta kutusunun binaya ulaşan elektrik akımını taşıyabilecek özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü elektrik akımını karşılayamayan sigorta kutuları nedeniyle sigorta atması gibi sorunlar yaşanabilir.
  • Sigorta kutusunun elektrik akımını taşıyıp taşıyamayacağı araştırılırken binada kullanılacak elektrikli aletlerin sayısı dikkate alınmalıdır.
  • Sigorta kutusu kapağı ihtiyaca bağlı olarak plastik, opak, şeffaf veya metal olarak tercih edilmelidir. Kutu içindeki elemanların görülmesi isteniyorsa şeffaf kapak tercih edilebilir.
  • Sigorta kutularının seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer husus ise anahtar sayısıdır. Elektrik dağılımında sorun yaşanmaması için kutuda birden fazla elektrik anahtarının olmasına dikkat edilmesi gerekir.
  • Hasara karşı dayanıklı olan mümkünse alev almayan ve garantisi bulunan sigorta kutuları tercih edilmelidir.
  • Hangi sigorta kutusuna ihtiyaç duyulduğu belirlenirken son derece dikkatli olunmalı ve detaylı araştırma yapılmalıdır. Bu sayede elektrik devrelerinin çabuk ısınması, devrelerin bozulması veya yangın olaylarının önüne geçilebilir.
  • Son olarak ise binalarda kullanılacak olan sigorta kutusunun kaliteli markada olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede güvenli kullanım sağlanabilir.

  Bunun için elektrix sigorta kutuları tercih edilmeli ve elektrik akım sorunlarına karşı kaliteli marka sigorta kutularını satın alarak önlem alınmalıdır.

  Sigorta Kutusu Fiyatları

  elektrix satışa sunduğu ürünlerde kaliteyi uygun fiyata müşterilerine sunma amacı güder. Bu amaç doğrultusunda da insanların elektriği güvenli bir şekilde kullanmak için ihtiyaç duydukları sigorta kutularını uygun fiyatlarla satışa sunar. Ayrıca ürünlerinde ekstra indirimler yaparak ürünlerin cazip hale gelmesine yardımcı olur.

  Sigorta kutusu fiyatları sigorta kutusunun markasına, sahip olduğu modül sayısına, montaj şekline, mühürlü, klemensli ve terminal olma gibi özelliklerine göre değişir. Bunun için sigorta kutusuna ihtiyaç duyan kişilerin nasıl bir ürün aradıklarını tam olarak bilmeleri ve bu modele göre fiyat karşılaştırması yapmaları gerekir. Ayrıca sigorta kutusuna ihtiyaç duyan kişiler kategoriye ulaştıklarında kutuların indirimli olan fiyatlarını da görerek avantajlı alışveriş yapma imkanı bulabilirler.

  elektrix sigorta kutusu fiyatları 3-78 TL aralığında değişir. Bunun için kutuların detaylı bir şekilde incelenerek elektriğin ve elektrik elemanlarının korunabilmesi için binaya en uygun modelin belirlenmesi gerekir.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.