Röle Ürün Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Elektromanyetik bir tasarımsal niteliğe sahip olan röle, üzerinden bir akım enerjisinin geçmesiyle birlikte aktive olan oldukça önemli devre elemanlarından biridir. Şalt malzemeleri arasında yer alan Rölelerin temel olarak en etkin işlevlerinden biri, küçük ölçekli yapıda bir akım ile güç kapasitesi daha yüksek bir akımın anahtarlama işlemini yerine getirmesidir.

Rölelerin en dikkate değer özelliği, sadece tek bir mekanizma bünyesinde dahi fazla sayıda anahtar kontak sistemini bünyesinde barındırabilmesidir. Bu güzel durumun rölelere temin ettiği en iyi avantaj, sayıca fazla olan yükleri aynı esnada açarak kapatabilmesidir.

Anahtarlama işlemleri sürecinde bazı dalga ve frekans türleri birtakım olumsuz etkiler meydana getirebiliyor. Anahtarlamada başarı için sistemin bundan bir şekilde etkilenmemesi gerekiyor. Röleler bu noktada aktive olarak yine sorunsuz şekilde ilgili sistem içerisinde başarıyla anahtarlama görevinin yerine getirilmesine yardımcı oluyorlar.

Sıralama seçin
 • Röle Yapısı Nelerden Oluşur?

  Röleler, tasarımsal özellikleri itibariyle üç ayrı bileşen ve yapıdan meydana gelirler. Bu yapılar arasında yay, bobin ve kontak elemanları yer alır. Her bir eleman kendi bünyesinde gerekli çalışma verimliliği ve performansını göstererek sistemin düzgün şekilde işleyişini sağlar.

  Bobin:

  Röle için daima en gerekli bileşenlerden biri olan bobinler, rölenin iç mekanizması kapsamında olması istenen manyetik alanı yaratırlar. Bu durumun gerçekleşmesinden sağlanan temel fayda, haraketli kontakta bir yer değiştirme işleminin meydana gelmesine olanak vermesidir.

  Kontak:

  Çiftli veya tekli olarak röle içerisinde yer alabilen kontaklar, röle bünyesinde oluşabilecek yüksek akım ve birtakım gerilimlere karşı etkin bir mukavemet gösterirler.

  Yay:

  Röle içerisinden önemli bir yapı elemanı olarak mevcut bulunan yaylar, daha çok mekanik olarak fonksiyonel olabilen bir niteliğe sahiptir. Bobin elektrik akımı alamadığında bu noktada hareketli kontak kısmının bir şekilde eski yerine gelmesi gerekir. Yay bu noktada devreye girer ve hareketli yapıdaki kontağın yeniden normalde kapalı bir hale gelmesine katkıda bulunur.

  Röle Çeşitleri Nelerdir?

  Röleler genel olarak çeşitlilikleri bakımından oldukça iyi bir kapasite yapısına sahiptirler. Her bir röle çeşidinin işlevselliği ve sistem içerisinde fonksiyonel olma özelliği bir diğerine göre biraz daha farklılıklar gösterir.

  • Termik röle ve reed röle,
  • Solid State röle ve kaçak akım rölesi,
  • Zaman rölesi ve motor faz koruma rölesi,

  Genel itibariyle röleler kendi bünyelerinde çeşitlilikleri bakımdan bu türden bazı sınıflara ayrılıyorlar. Ortamın ve ilgili mekanizmanın gereksinimlerine bağlı olarak bu röleler duruma göre kullanılıyorlar.

  Röle Markaları Hangileridir?

  İşlevsel olarak farklı teknik özelliklere ve donanımsal yapılara sahip olabilen röleler, birçok değişik türdeki marka bünyesinde üretilebiliyorlar.

  Piyasada yer alan ve kullanıma her haliyle hazır bir yapıda bulunan rölelerin genel olarak bu markalar bünyesinde üretildiklerini görebilmek mümkün oluyor.

  Röle Modelleri Nelerdir?

  Röleler, modelleri bakımından oldukça geniş bir çeşitlilikle kendisini ön plana çıkarabiliyorlar. elektrix alanında değişik türlerde tasarlanmış birçok farklı röle ürünü modeli yer alıyor.

  En sık tercih edilen röle modelleri;

  • Entes 10/30/60SN yassı tip üçgen röle,
  • Schneider Electric 2X25 AMP 30MA kaçak akım koruma rölesi,
  • Entes 1-10 lüx ayarlı röle çıkışlı fotosel röle,
  • Schneider Electric evrensel takılabilir röle Zelio Rum 2 K/A 24 V
  • Emas röle 2 kontak 8 pin 220VA,
  • Weidmüller TRS 24 VDC 1CO 24VDC 250V/6A, 1CO term serisi röle,

  Bu türden farklı markalar nezdinde tasarımları yapılan röleleri en iyi şartlarda güvenle ilgili sistemler içerisinde kullanabilmek mümkün oluyor.

  Röle Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Röle seçimi aşamasında daima bazı dikkate değer hususların göz önüne alınması ve bu doğrultuda tercihlerin yapılması gerekir. Maksimum bir verimlilik elde edilmesi için buna gerekli hassasiyet daima gösterilmelidir.

  Röle seçiminde başlıca dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Rölenin ne ölçüde mekanik ve elektriksel bir ömrünün olduğu,
  • Rölenin anahtarlama süresinin durumu,
  • Nasıl bir montaj türüne sahip bulunduğu,
  • Gerilim seviyesi ve ortama uygunluğu,
  • Çıkış kontak dizilimleri ve sayıları,

  Genel olarak belli başlı birtakım sistemsel gerekliliklere karşılık olarak röle ürünlerini tercih ederken bu türden önemli bazı unsurlara da dikkat edilmelidir.

  Rölelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

  Röleler genel yapıları itibariyle birçok farklı noktada kullanılma potansiyeline etkin olarak sahip olabilen ürünlerdir. Rölelerin kullanıldığı önemli alanlar arasında kumanda devreleri, endüstriyel otomasyonlar, trafik sinyal oluşturucu sistemler ve bazı motor devreleri yer alıyor.

  Bunların yanı sıra bazı alarm sistemleri, ev aletleri ve uzaktan kontrol şansı veren sistemlerde de yine verimlilikle kullanılabiliyorlar.

  Zaman Rölesi Ne Demek?

  Röle çeşitleri içerisinde yer alan zaman röleleri, bir mekanizma veya elektriksel devreyi, programlaması yapılan süreler zarfında devreye alabilen rölelerdir. Yine program süresi sona erdiğinde de bu röleler süre içerisindeyken olduğu gibi sistemi devreye alıp devreden çıkarabilirler. Bir otomatik özellikte kumanda devre elemanı olarak işlev görürler.

  Fan Motor Rölesi Ne İşe Yarar?

  Fan motor rölesi, ilgili sistem içerisinde fanın etkin olarak istenildiği gibi devreye girmesini sağlama konusunda bir işlevsellik gösterir. Bu işlemi yerine getirebilmek için bu röleler bazı voltaj ve akımlardan destek alırlar. Bu sayede elektriksel enerjiyi fan motor sistemine ileterek fanın başarıyla çalışmasında etkin bir rol üstlenirler. Bir nevi bu röleler açma ve kapama şalterleri olarak görev görürler.

  Termik Röle Nerelerde Kullanılır?

  Röle çeşitleri sınıfında yer alan termik röleler genel olarak ortamda mevcut olan ısı dinamiklerini esas alarak bir etkinliğe sahip olurlar. Isının değişkenlik yapısına bağlı olarak gerektiğinde kontakları açar ve duruma göre kapatır.

  Cihazlarda fazla ısınma her zaman risk teşkil edici bir durum olduğu için mutlaka onların bir noktada stop konumuna geçmeleri gerekir. Termik röleler tam da bu noktada aktive olurlar. Saç kurutma makineleri, ütü veya diğer türden ısı üretme performansı olan cihazlarda termik roleler kullanılırlar.

  Röle Fiyatları Nasıldır?

  Röle fiyatları genel olarak ilgili rölenin modeline, çeşidine ve güç kapasitelerine bağlı şekilde bir değişkenlik gösterir. Onun hangi amper, ağ tipi ve KV kapasitesinde olduğu gibi bazı unsurlar fiyatları bu doğrultuda belirleyici faktörler olarak öne çıkarlar.

  Daima satın alınacak rölelerin beklentileri ilgili sistem içerisinde en iyi şartlarda karşılayacağından emin olunması gerekir. Yaklaşık 100 TL’ye kadar gidebilen rakamlarda ilgili röleler temin edilebilirler.

  Elektromanyetik Röle Nedir?

  Elektromanyetik nitelikte bir çekim prensibi esasıyla çalışabilen elektromanyetik röle sistemleri, manyetik bir alanı inşa etme noktasında etkinlik gösterirler. Bunu sistem içerisinde başarabilmek için bu röleler birtakım mıknatıslardan destek alırlar. Manyetik bir anahtar niteliğinde ilgili görevleri yerine getirirler.

  Elektromanyetik Röle Tipleri Nelerdir?

  Elektromanyetik röleler genel çalışma yapıları itibariyle iki farklı türde gruplara ayrılırlar. Bunlar arasında elektromanyetik çekim rölesi ve elektromanyetik indüksiyon rölesi seçenekler yer alır. Her biri tür sistem içerisinde farklı dinamiklerle işlevsel olurlar.

  Elektromanyetik İndüksiyon Rölesi Türleri Nelerdir?

  Elektromanyetik indüksiyon rölesi kendi içerisinde farklı türden birtakım yapılara ayrılırlar. Watt saat yapısı, indüksiyon kabı yapıları ve gölgeli kutup yapıları bunlar arasında yer alır. Her bir yapıda ihtiyaç duyulan manyetik alanı oluşturma konusunda farklı bir işlevselliğin olması durumu söz konusudur.

  Reed Röle Nedir?

  Reed röleler genel itibariyle fonksiyonel olabilmek için manyetik alanla bir etkileşime ihtiyaç duyarlar. Manyetik temasın etkisi altında kalarak aktive olurlar. Gaz ile dolu olan bir tüpte yer almakla birlikte bu röleler iki adet kontak bileşenine sahiptirler. Çeşitli türlerdeki alarm sistemleri için reed röle ürünlerine oldukça fazla şekilde ihtiyaç duyulur.

  Reed Röle Çalışma Prensibi

  Reed röleler genel itibariyle devreler üzerindeki sistemin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu dikkate alacak şekilde bir çalışma esasıyla etkin olurlar. Normalde açık bir devre yapısındaki reed röleye bir akım enerjisi geldiğinde elektrik bir geçiş gerçekleştiremez.

  Devre kontağı mıknatısla etkileşime geçtiğinde reed röle bu noktada bir kapanma işlemi yerine getirir ve bu sayede elektrik geçişin olmasına müsaade eder.

  Reed Röle Fiyatları Nasıldır?

  Reed röle ürünleri genel olarak farklı sistemlerdeki gerekliliklerin karşılaması amacıyla değişik türlerde tasarlanmışlardır. Onların sahip oldukları malzeme bileşenlerinin kalitesi, genel boy ve ebat ölçüleri gibi birtakım dinamikleri, fiyatların belirlenmesini sağlar.

  Hangi nitelikte kontak türüne bağlı olduğu ve hangi marka tarafından üretilerek kullanıma sunulduğu gibi bazı unsurlar da yine reed röle fiyatlarının nasıl olduğunu belirler.

  Aşırı Akım Rölesi Nedir?

  Aşırı akım röleleri, daha çok yük yerine hattı koruma esasıyla işlevsel olan bir dinamiğe sahiptirler. Bazen motorlar gereğinden fazla şekilde aşırı olarak bir akım gücünün baskısı altında kalırlar. Bu durum oldukça önemli düzeylerde ilgili motorlara birtakım zararlar verir.

  Bundan dolayı o motorların bir şekilde kendi savunma duvarlarını gelişen duruma karşılık olarak oluşturmaları gereklidir. Aşırı akım rölesi tam olarak bu noktada bu gereksinime bir karşılık vererek sürece yönelik bazı iyileştirmeler yapar. Aşırı akımdan koruma işlemi bu sayede yerine getirilmiş olur.

  Aşırı Akım Rölesi Kaça Ayırılır?

  Aşırı akım röleleri kendi içerisinde farklı türden çeşitli sınıflara ayrılırlar. Genel olarak bu çeşitlilikler arasında bağımlı ve bağımsız aşırı koruma röleleri, termik karakteristik özellikle aşırı koruma röleleri ve yönlü aşırı akım koruma rölesi seçenekleri bulunur. Bu aşırı akım rölelerinin her biri, akım gücünün etkinliğine bağlı olarak kendi çalışma prensiplerine yönelik farklı tepkiler verirler.

  Aşırı Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

  Genel itibariyle çalışma esaslarına bağlı olarak aşırı akım rölesi sistemleri, bir motor devresine entegre olarak sistemsel etkilerini ortaya çıkarırlar. Motor devresinin şebeke aracılığıyla elde ettiği akım aynı zamanda aşırı akım rölesi üzerinden de bir geçiş yapar. Akım gücü motora zarar verecek kadar yüksek olduğunda ilgili noktada kontak açılır ve motorun bir hasar alması önlenir.

  Kaçak Akım Rölesi ile Sigorta Arasındaki Fark Nedir?

  Kaçak akım rölesi ve sigorta sistemlerinin her ikisi de en temelde, çeşitli türlerde oluşacak bazı olumsuz durumlara karşı üstün nitelikli bir koruma prensibiyle aktive olurlar.

  Ancak yine de onları birbirinden ayıran bazı temel dinamik unsurlar vardır. Manyetik ve termik nitelikte koruma özelliği kaçak akım rölesinde mevcut değildir. Kaçak akım daha çok faz ve nötr arasında bir değişken akım farkı meydana geldiği durumlarda koruma görevi görür. Sigorta ise aşırı akım ve kısa devreye karşı hassas bir yapı içerisinde olur.

  Kaçak Akım Röleleri Ters Bağlanırsa Ne Olur?

  Bazı durumlarda kaçak akım rölelerinin ters bağlanması gibi durumlar meydana gelebiliyor. Eğer bu türden yanlış olan bir durumla karşılaşılırsa muhtemelen sistemde ani bir kısa devre gelişebilir.

  Bunu neticesinde elektrik sistemi bazı ciddi hasarlar altında kalabilir. Bu bakımda bağlantı işlemleri çerçevesinde titizlikle hareket edilmesi önemlidir.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.