Yangın Güvenlik Sistem Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Yangın da deprem, sel, toprak kayması veya fırtına gibi doğal afetler içerisinde sayılsa da yangınların büyük bir bölümünün ortaya çıkışında en önemli faktörü insanlar ve insan yapısı malzemeler oluşturuyor. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insan etkinin olmadığı veya sınırlı olduğu doğal afetleri durdurmaya insanoğlunun gücü yetmiyor.

Hâlbuki yangın, sonuçları itibarıyla yıkıcı etkiye sahip olmasına rağmen sebepleri açısından doğal afetlerden ayrılıyor ve bazı uzmanlar yangını doğal afet sınırları içerisinde kabul etmiyor. Aşırı sıcağa bağlı orman yangınları dışında insanın doğrudan veya dolaylı olarak sebep olduğu yangınları en azından doğal saymamak ve diğer doğal afetlerden farklı olarak tedbir alarak öncelikle ortaya çıkışını, ortaya çıkmışsa büyümesini önlemek her zaman için mümkündür.

Sıralama seçin
 • Yangın Güvenlik Sistemleri Nedir?

  Çoğumuz kendisinin başına gelmeyecekmiş gibi hareket etse de hayatımız boyunca biriktirdiğimiz varlıkların bir afet ile yok olması çok da nadir görülen olaylar arasında yer almıyor. Deprem, sel gibi tamamen kişilerden bağımsız afetler, kişilerin yetersiz tedbirleri yüzünden can ve mal kaybına sebep olsa da her zaman önlenmesi mümkün olmuyor.

  Ancak genellikle insan etkisiyle ortaya çıkan yangınların; öncelikle dikkat ve kaliteli malzeme kullanımı sonrasında ise alınacak tedbirlerle çoğu zaman önlenebilmesi, önlenememiş ise hasarın asgari düzeyde tutulmasının elimizde olması sebebiyle diğer afetlerden ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.

  Yangın güvenlik sistemleri; özellikle elektrik kaynaklı yangınlarda yangına sebep olabilecek arızalara karşı sigorta görevi gören veya yangın başlamadan ikaz eden ve böylece zamanında müdahale ile yangının büyümesini engelleyen farklı aletlerin bileşimiyle oluşan sistemler olarak karşımıza çıkıyor.

  Yangın Güvenlik Sistemleri Ne İşe Yarar?

  Yangın güvenliği; yangının çıkışına sebep olan unsurları ortadan kaldırmakla başlıyor. Orman yangınları dışındaki yangınların büyük bölümü elektrik sistemlerinden kaynaklanıyor. Bu nedenle kaliteli malzeme kullanımı ve bakım yangına sebep olan faktörleri baştan asgari düzeye indirmek için alınacak tedbirlerin başında yer alıyor.

  Ancak alınan her türlü tedbire rağmen yangın bazı durumlarda kaçınılmaz oluyor. Bu durumda devreye yangın güvenlik sistemleri giriyor. Yangın güvenlik sistemleri;

  • Yangına sebep olabilecek elektrik sistemine bağlı hatalarda elektrik devresini koruma,
  • Yangına sebep olabilecek seviyede ısınma,
  • Kritik malzemeleri yangından koruma,
  • Yangın çıktığında yangının nerede çıktığını da içerecek şekilde kullanıcılara ikaz göndererek müdahale fırsatı sağlıyor.

  Bu sistemlerin amacı, yangını önceden veya ilk çıktığında haber vererek söndürülmesini sağlamak olarak belirlendiğinden söndürme konusu bu sistemlerin işlevleri arasında yer almıyor. Yangın söndürme sistemleri; bu sistemlerle entegre edildiğinde ise yangın asgari hasarla atlatılabiliyor.

  Yangın Güvenlik Sistemleri Ve Özellikleri

  Yangın güvenlik sistemleri;

  • Kısa devre izolatör modülü,
  • Optik ve sıcaklık dedektörleri,
  • Yangın alarm butonları,
  • Yangın sirenleri,
  • Yangın işaret Levhaları,
  • Isıya dayanıklı aydınlatma sistemleri,
  • Siren dedektör veya yangın alarm butonlarının soket ve kapaklarından oluşuyor.

  Yangın güvenlik sistemine dâhil olan bu parçaların yanında; acil çıkışlar, acil çıkış levhaları gibi can kaybını önleyici bazı tedbirler de bu sistem içerisinde sayılabilse de bunlar yapım aşamasında zorunlu hale getirilen özellikler olduğundan ayrıca dikkate alınmaları gerekiyor.

  Kısa devre izolatör modülü, elektrik devrelerinde kısa devre oluşan bölgeyi ayırarak kısa devrenin tüm sisteme zarar vermesine önlemeye yarayan aygıtlar olarak tanımlanıyor.

  Elektriğe bağlı yangınlarda çok önemli bir etken olan kısa devre, elektrik sistemi içerisinde küçük bir alanla sınırlandırıldığında yangın çıkarma ihtimali düşürülmüş oluyor. Bunun yanında elektrikle çalışan aletlerin de kısa devreden etkilenmesi önlenmiş oluyor. Bu durum; hem cihazları koruyor, hem de yangın çıksa bile yangının bölgesinin sınırlı olmasına katkı sağlıyor.

  Ortam sıcaklığının artması durumunda ikaz gönderen, dumana duyarlı optik ve her ikisini bünyesinde barındıran dedektörler bulunuyor. Bu detektörlerden akıllı adresli dedektörler, daha karmaşık yapıdaki binalar için kurulan sistemlerde bir zorunluluk olarak görülüyor.

  Yangın alarm butonlarında da; akıllı adresli modeller bulunuyor. Buton kapakları ayrıca satılabilen butonlar, yangından haberdar olanlar tarafından yapılan dış müdahale ile çalışıyor. Sıva altı veya sıva üstü montaja uygun olan butonların, kısa devre izolatörlü model seçeneği de bulunuyor.

  Yangın sirenleri, yangından çevredekileri haberdar etmek üzere tesis ediliyor. Akıllı adresli çeşitlerine de sahip olabileceğiniz sirenlerin, sıva altı veya üstü montaj imkânı bulunuyor.

  Isıya dayanıklı aydınlatma sistemleri, yangına müdahale veya yangın bölgesinden uzaklaşanlara gerekli aydınlık ortamı sağlıyor.

  Yangın Güvenlik Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

  Yangın güvenlik sistemlerinin, küçük konutlardan büyük fabrikalara kadar her türlü kapalı alanda kullanımı önemli faydalar sağlıyor. İnsanların sürekli çalıştığı alanlar dışında özellikle dedektörlere, her yerde de alarm butonları ve sirenlere ihtiyaç duyuluyor.

  Elektriksiz neredeyse hiçbir cihazın çalışmadığı, elektrik olan her yerde kısa devre ihtimalinin bulunduğu dikkate alındığında kısa devre izolatör modülünün de her ortam için bir zaruret haline geldiği ortaya çıkıyor.

  Yangın Güvenlik Sistemleri Markaları Nelerdir?

  Yangın, önlenemediği takdirde can ve mal kaybına yol açan büyük bir afettir. Bu nedenle firmamız, satışını yaptığı ürünlerin; Türk Standartları Enstitüsünce özellikleri ortaya konan standartların üzerinde olmasını, güveniyle büyüdüğü halkımıza karşı bir borç olarak görüyor.

  Bu nedenle bu konuda güvenilirliğini ispat etmiş olan yangın güvenlik sistemlerinde öncü yerli üretim yapan bir kuruluşun ürünü olan Mavigard marka sistemlerin satışını gerçekleştiriyoruz.

  Ayrıca yine bu konuda güvenilir markalar arasında yer alan Schneider Electric ve Pelsan markalı ürünleri de firmamızdan temin edebilirsiniz.

  Yangın Güvenlik Sistemlerini Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Her alınan malzeme gibi yangın güvenlik sistemlerinin de öncelikle kaliteli olması gerekiyor. Emniyetten tasarrufun ciddi zararlara sebep olacağı, en önemlisi bu tavizin bedelinin can olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu sistemlerin evlerde kullanımı isteğe bağlı, tesislerde kullanımı ise zorunlu olsa da sadece kuralı yerine getirmek için oluşturulan sistemlerini ucuzmuş gibi görünen maliyetinin ilk yangında ortaya çıkacak hasarla birlikte hesaplanması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.

  Yangın güvenlik sistemlerinin en önemli özelliğini yangın anında devre dışı kalmayacak malzemeden imal edilmiş olmaları oluşturuyor. Isıya dayanıklı malzemeden yapılan bu sistemleri, yangın riskinin yüksek olduğu elektrik sistemlerinin içerisine veya yakınına da konumlandırmamak gerekiyor. Bu durum, sistemlerde yüksek hassasiyet özelliğinin bulunmasını zorunlu hale getiriyor.

  Yangın çıktığının veya yangın riskinin arttığının ikaz edilmesi küçük yapılarda yeterli olsa da yapı büyüdükçe riskin yerinin bilinmesi önemli hale geliyor. Birçok ailenin kullandığı konutlarda, yangın ikazı tek başına yeterli olsa da özellikle fabrikalar, büyük kurumlar ve çok odalı konut ve ofislerde yangın veya yangın tehlikesinin yerinin bilinmesi en az yangın çıktığının bilinmesi kadar önemli olabiliyor. İnsanların bulunmadığı birçok alana sahip bir işyerinde, yangının yerinin bilinmemesi, tedbir alınmasını geciktiriyor. Bu nedenle sistemlerin yangın adresli olmasına, yani çıkış noktasının ikaz sisteminde yer almasına da ihtiyaç duyuluyor.

  Yangın Güvenlik Sistemleri Fiyatları

  Firmamız, müşterileri nazarında kazandığı güveni; zamanında teslim ettiği siparişler ve malzeme kalitesinin yanında kaliteli malzemeyi ucuza sunmasına borçlu olduğunun bilinciyle çalışıyor. Sayfamızda güncel fiyat bilgisine erişebilirsiniz.

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.