Harmonik Filtreler Çeşitleri, Modelleri ve Fiyatları

Endüstriyel otomasyon tesislerinde Elektriksel bazı akım ve dağıtım kaynaklarında mevcut olan gerilim yapısının sinüzodial formatta olmasına ihtiyaç vardır. Çünkü ilgili sistemde en sağlıklı ve güvenli bir şekilde iletimin sağlanması ancak bu çerçevede mümkün olur.

Fakat birçok elektronik cihazda görülebiliyor ki sinüzoidal halde olmayan dalga boyları da mevcut bulunuyor. Çünkü bu cihazlar lineer yapıda olmayan yüklerin etkisiyle dalga düzenlerini değiştirebiliyor.

Bunun neticesinde ortaya istenmeyen bazı düzensizlikler çıkabiliyor. Akımın sinüzoidal formdan başka bir hale bürünmesi ve bozulmaya uğraması, Harmonik olarak nitelendiriliyor. Harmonik filtreler tam da bu noktada fonksiyonu ortaya çıkarıyor ve gerekli düzeltmeleri gerçekleştiriyor.

Sıralama seçin
 • Harmonik Filtreler Nedir? 

  Harmonik filtre nedir, bu filtreler nasıl bir işlevselliğe sahiptir bunun bilinmesi oldukça önemlidir. Harmonik filtreler, Harmonik üretimi gerçekleştiren bazı cihazların, sistemi bozmalarına karşı bir düzen oluşturma prensibiyle fonksiyonlarını yerine getiren önemli araçlardır.

  Bazı teknolojik cihazlar sürekli olarak harmonik üretimi gerçekleştirerek sistemde gerilim dalgalarını bozabiliyorlar. Sistem içerisinde her şeyin tam düzenli çalışabilmesi için bu bozulmanın önüne geçilmesi önem arz ediyor. Harmonik filtreler tam bir performansla işlevsel olarak oluşan sorunların düzelmesine yardımcı oluyorlar.

  Harmonik Filtreler Ne İşe Yarar?

  Harmonik filtreler, harmonik üretimiyle aktive olan cihazların ortaya çıkardıkları sorunları giderme ve sistemi düzeltme noktasında verimliliğini ortaya koyan araçlardır. Komponentler ve kondansatörler, harmonik filtrelerin desteği sayesinde olası arıza durumlarından kurtulma şansını elde ederler.

  Olumsuz bir etkisi olan harmonik akımlarının düzeltilmesi, diğer sistemler üzerinde de en iyi etkileri meydana getirir. Güç faktöründe bir iyileşme görülür. Bunun yan sıra sistemde enerji verimliliği de artar. Kompanzasyon arızalarının en aza indirgenmesi yine harmonik filtrelerin destekleriyle mümkün olur.

  Harmonik Filtreler ve Özellikleri

  Sistemde güç kalitesini iyileştirme konusunda önemli bir fonksiyonu bulunan Harmonik filtreler, birtakım özelliklere sahiptirler. Aktif ve pasif yapılarda çalışmaları bu filtrelerin en önemli özellikleri arasındadır.

  Aktif filtre sisteminde lineer yapıda olmayan cihazların ürettikleri harmoniklere karşılık iyi bir koruyucu mukavemet oluşturulur. Akım yapısı, sinüzoidal forma dönüştürülür. Diğer yandan pasif filtre sisteminde ise kompanzasyon pano bölümlerinde oluşan rezonans durumları engellenir.

  Bu rezonansın oluşmasına reaktör ile kondansatörün seri bağlanması sebep olur. Harmonik filtre bağlantı şeması iki farklı şekilde olur. Bunlar monofaze ve trifaze bağlantı şemalarıdır.

  Harmonik Filtreler Kullanım Alanları Nelerdir?

  Harmonik filtreler, birçok sistem bünyesinde muhakkak kullanılması gereken oldukça önemli cihazlardır. Kullanım açısından bu filtreler, birtakım üretimlerin yapıldığı bazı sanayi tesislerinde yer alırlar.

  Bunun yanı sıra yine Harmonik filtre cihazları, bazı enerji sistemlerinin olduğu mekanizmalar içerisinde de kullanılır ve faydalarını ortaya çıkarırlar. Dahil oldukları her bir sistemde gerilim kayıpları ve düşmelerinin daima etkin olarak önüne geçerler.

  Harmonik Filtreler Markaları Nelerdir?

  Fonksiyonel güçleri oldukça iyi olan harmonik filtreler daima gereksinim duyulan en önemli cihazlar arasındadır. Birçok farklı marka bünyesinde üretilen bu cihazları isteğe göre markalar bazında tercih ederek satın alabilmek mümkündür.

  En çok ürünleri beğenilen ve seçilen markalardan biri Entes markasıdır. Sitemiz üzerinde Entes markasına ait olan birçok kaliteli Harmonik filtre ürünün olduğunu görebilirsiniz. Sistemsel donanımları farklı olabilen bu ürünleri ihtiyaçlarınıza yönelik olarak seçip satın alabilirsiniz.

  Harmonik Filtreler Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Harmonik filtrelerin seçimi noktasında daima birtakım önemli hususların da göz önünde bulundurulması gereklidir. Filtre kapasitesi değerlerine bakılması bu noktada en önemli hususlar arasındadır.

  Bunun yanı sıra kondansatörleri yüksek akımdan koruyan bir yapısı var mı bu da göz önüne alınmalıdır. Kompanzasyonun kapalı veya açık olması durumlarında harmonik filtrelerin gerilim harmonik değerlerinin ne düzeylerde olduğuna da dikkat edilmesi önemli konulardan biridir. Sitemizde birçok sisteme uyumlu, teknik özellikleri farklı harmonik filtre cihazları yer alıyor.

  Harmonik Filtreler Fiyatları

  Daima kaliteli ve sorunsuz şekilde çalışan harmonik filtre sistemlerine sahip olunması önem arz eden bir konudur. Üretimi yapılan harmonik filtreler, fiyatları açısından birtakım farklılıklar gösterirler. İlgili cihazların volt, akım, gerilim ve rezonans kapasiteleri gibi dinamikleri, fiyatların belirlenmesinde etkin bir rol oynar.

  Yine ilgili cihazların ağırlıkları da fiyatların belirlenmesine etki eder. Sitemizde Harmonik filtre fiyat seçeneklerinin bütçeye oldukça uyumlu olduğunu görebilirsiniz. İlgili ürünleri sitemizdeki güncel fiyatlar kapsamında sitemizden tercihinize uygun olarak temin edebilirsiniz.

   

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.